Naše tipy na vhodnou kosmetiku

SynCare SUN PROTECT spray - pro účinnou ochranu při opalování

SUN PROTECT SPF 30 SPRAY je UV ochranná emulze při opalování dosahující úrovně SPF 30, UVA ochrana je 15. Suspenzně-emulzní přípravek (emulze je o/v) je určený pro ochranu povrchu kůže před účinky UVA a UVB záření při opalování. Byl posouzený z hlediska zdravotní bezpečnosti i pro děti do 3 let.

SUN PROTECT spray dávkujte pomocí mechanického rozprašovače na pokožku. Optimální vzdálenost pro postřik je 20 až 30 cm. Nanesenou emulzi zlehka rozetřete, ale nevtírejte ji. I když byl přípravek testovaný na odolnost vůči smývání vodou, důrazně doporučujeme obnovu ochranné vrstvy po každém koupání. Pamatujte - absolutní odolnost vůči vodě neexistuje.

Konzervační látky: benzyl alkohol

Použité UV filtry:
oxid titaničitý (INCI: Titanium Dioxide) - fyzikální filtr,
Tinosorb S (INCI: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine) - hybridní filtr,
Eusolex 2292 (INCI: Ethylhexyl Methoxycinnamate) - chemický filtr,
Eusolex 4360 (INCI: Benzophenone-3) - chemický filtr

Víte jak správně nanášet ochranné opalovací přípravky?
Ochrannými přípravky při opalování nešetříme. Nedostatečné množství sníží ochranný účinek i o více jak 90%. U dospělého člověka aplikujeme na celý povrch kůže přibližně množství odpovídající dvěma polévkovým lžicím. Při nanesení pouze na obličej (bez krku) představuje správné množství jedna kávová lžička.

Fototypy kůže

Nejznámější klasifikací fototypů je stupnice amerického dermatologa Thomase Fitzpatricka (1919–2003), který zavedl šest fototypů kůže.
Dnes se stále častěji určuje také SPF (Sun Protecting Factor) kůže. Jeho hodnota je přibližně rovna časovému úseku (v minutách), který trvá od chvíle vystavení se slunci bez ochrany po okamžik, kdy kůže začne začervenávat. Tato doba je odlišná pro jednotlivé fototypy.

Kupříkladu fototyp číslo 1 začíná rudnout často po několika minutách, zatímco fototyp číslo 5 (světlí Afričané) rychle hnědne a případné začervenání kůže by bylo patrné až řádově po stovkách minut na slunci.

Jak si vybrat správný UV ochranný přípravek při opalování
1. Nechejte si přesně určit SPF vaší kůže v lékárně nebo u dermatologa, případně jej odhadněte dle vaší zkušenosti.
2. Rozhodněte se, jak dlouho se budete přes den bez přestávky opalovat (doporučujeme maximálně 120 minut) a toto číslo vydělte vaším SPF z bodu jedna. Výsledkem je SPF číslo vhodného ochranného přípravku.

 

Tabulka fototypů dle Fitzpatricka

Typ 1 Velmi světlá pokožka s pihami - Vždy se spálí.
Lidé - plavovlasí, zrzavé nebo světlé vlasy, modré oči.

Typ 2 Světlá pokožka - Zpravidla se spálí.
Lidé - plavovlasí, zrzavé nebo světlé vlasy, oči modré, zelené nebo hnědé.

Typ 3 Světlejší pokožka nebo mírně do hněda - Občas se spálí.
Lidé - vlasy světlejší, oči mohou mít všechny barvy.

Typ 4 Pokožka do hněda - Vzácně se spálí.
Lidé - středomořský typ.

Typ 5 Tmavě hnědá pokožka - Velmi vzácně se spálí.
Lidé - typ lidí blízkého východu a severní Afriky.

Typ 6 Tmavá pokožka - Nikdy se nespálí.
Lidé - větší část Afriky.

Šetrné čištění pleti speciálními přípravky SynCare

Dermo a bio kosmetika SynCare se cíleně zaměřuje i na problémové stavy pleti, jakými jsou například citlivá pleť, velmi suchá pleť nebo pleť s akné. Zkušenosti ukazují, že tyto typy pletí vyžadují nejen speciální typy krémů nebo sér, ale také jiný přístup k odlíčení a čištění pokožky. Micelární vody představují moderní kosmetiku, která nezatěžuje pleť nadbytečnými složkami, a přitom plní funkci čisticí a částečně i odličovací díky přítomnosti mikroskopických micel s mycím účinkem.

Micelární čisticí voda s kyselinou hyaluronovou je určena především pro typy sušší pleti, která má sklon k citlivosti. Je vhodná také pro kategorie pokožky +35.

Micelární tonikum anti-akné ocení klienti, kteří mají sklon k silnější akné, ale nechtějí zatěžovat pleť nadměrně silnými čisticími přípravky. V micelách je navíc uzavřený extrakt ostropestřce, který reguluje kožní mikroflóru.

Čisticí emulze je zvláště šetrným typem micelárního čisticího přípravku pro velmi citlivou pleť, v kterém micely betainu vznikají až po protřepání.

Micelární odličovač očního okolí byl vyvinutý především pro odlíčení voděodolných řasenek, ale oblíbily si ho také ženy s citlivou pletí okolo očí.

Rozdíly mezi bio potravinami a bio kosmetikou

Na stránkách Zpravodaje jsme se bio kosmetikou zabývali nezčíselněkrát. Přesto pokládáme tuto tématiku za stále aktuální. Český trh kosmetických přípravků je silně konkurenční a jakákoli "výhoda" představuje jak marketingový, tak odborný potenciál. Umění správně nabídnout a vysvětlit, co je bio, je důležité nejen pro prodej, ale především pro důvěru mezi kosmetičkou, potažmo lékárnou a klientem.

Historie ekologického zemědělství
Bio potraviny nejsou pojmem, který se objevil v posledním desetiletí. Pravdou je, že těsně před 1. světovou válkou, někdy kolem roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovat způsoby ekologického zemědělství. Spolu s jeho ženou, která se zabývala fyziologií rostlin, vypracovali zásady ekologického zemědělství, které knižně vydali na počátku 40. let minulého století pod názvem An Agricultural Testament. Jednalo se o první, skutečně vědecké dílo, které stanovilo zásady pro ekologické zemědělství a výrobu bio potravin, platící dosud.
Konec 2. světové války znamenal pro lidstvo nový úkol - zajistit dostatečné množství potravin pro národy, které dosud trpěly válečnými strastmi. K tomu se hlásil o svoje nároky nově vznikající, tak zvaný třetí - rozvojový svět. V relativně krátkém časovém úseku bylo třeba zlepšit úroveň výživy téměř miliardy lidí. Jak se později vyjádřil americký biolog M. Paul: "Na ekologii prostě nebyl čas". Z USA se šířila tzv. zelená revoluce, která hlásala použití nových postupů a látek, které vedly k zvýšení výnosů. Byl to čas DDT a masivního využívání chemických hnojiv. Avšak již v té době existovala v Británii první organizace pro ekologické zemědělství - Soil Association. Zásadním krokem při sjednocení pravidel pro ekologické zemědělství byl vznik Mezinárodní organizace ekologického zemědělství IFOAM v roce 1972. Na jejím základě začaly vznikat národní dobrovolné certifikační instituce, které udělují značky bio potravinám a bio produktům a kontrolují dodržování závazných standardů. V posledních dvaceti letech vznikla rovněž série zákonů o ekologickém zemědělství, které s touto certifikací počítají a v budoucnu se předpokládá další zpřísnění pravidel.

Bio potraviny
Výrobce bio potraviny v ČR musí splňovat podmínky, které jsou dány Zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a nařízením Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označovaní ekologických produktů. Producenti bio potravin podstupují přísnou vstupní kontrolu, která se týká např. využívání hnojiv, způsobu obdělávání půdy nebo ustájení a porážky zvířat. Po úspěšné certifikaci obdrží právo umístit v označení výrobku chráněnou značku bio potraviny. Následně jsou pravidelně kontrolováni, zda dodržují zákonná nařízení pro ekologické zemědělství. Pokud výrobce neoprávněně přidělí potravině označení bio nebo "z ekologického zemědělství", může dostat až milionové pokuty. Konkrétní pravidla platí také pro prodej bio potravin, které musí být viditelně odděleny od jiných potravin.

Certifikace bio kosmetiky
Zatímco bio označení na potravině je možné jen na základě splnění podmínek daných zákonem a při platnosti časově omezeného certifikátu, použití označení bio, přírodní nebo ekologický u kosmetiky není zákonem regulováno.
Každý výrobce může dle vlastní úvahy uvést na etiketu kosmetického přípravku označení "bio" nebo kupříkladu "přírodní". To je pro zákazníky matoucí. Proto vedl tlak některých výrobců kosmetiky k tomu, že byly ustaveny nezávislé certifikační programy pro přírodní a bio kosmetiku. Taková kosmetika podléhá podobným pravidlům, jaké mají bio potraviny, a jejich výrobci jsou pravidelně kontrolováni, zda tato pravidla dodržují.

Vždy se podívejte, zda bio kosmetika má přidělenu ochranou certifikační značku, a zjistěte si, co tato značka znamená.
Někdy si výrobce vytvoří vlastní značku bio kosmetiky, vlastní standardy a sám sebe kontroluje. To je proti všem pravidlům bio certifikace. Certifikaci musí provést nezávislá odborná kontrolní autorita, která nemá k výrobci žádnou vazbu.
V ČR se nejčastěji setkáte s kosmetikou kontrolovanou například těmito renomovanými kontrolními organizacemi: KEZ (ČR), BDIH (Německo), ECOCERT (Francie) nebo Soil Association (Velká Británie).

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky