Naše tipy na vhodnou kosmetiku

Jak pečovat o pokožku v horkých dnech?

Výživa a pitný režim
UV záření má nepříznivé účinky na řadu životních funkcí. Postupně stoupá tvorba volných kyslíkových radikálů, které působí toxicky a poškozují nejen kožní buňky. SynCare Rejuderm tobolky doporučujeme ve zvýšené dávce 2x denně při jídle po celou dobu zvýšené expozice slunci a 5 dnů po ukončení této expozici. Zvýšíme příjem neslazených tekutin až na 3 litry denně. Vhodné jsou minerální vody s nižším obsahem sodíku nebo čistá voda. Pro osvěžení je možné přidat pár kapek citronu. Voda by neměla být studená.

Hydratace pleti
Pro hydrataci jsou v tomto období nejvhodnější mineralizované pleťové vody. K takovým náleží SynCare Hydrogenia biominerální voda ve spreji se zvýšeným obsahem iontů vápníků, draslíku a hořčíku. Právě tyto látky jsou ve zvýšené míře ztráceny v horkých dnech. Navíc působí Hydrogenia výrazně osvěživě a ponechává pleti dlouhodobý pocit osvěžení. Přípravek používáme, kdykoli cítíme potřebu osvěžení. Pro podporu účinku můžeme na pokožku nejlépe v ranních hodinách nanést SynCare Gel s olivovým olejem. Pouze výjimečně u velmi mastné pleti jej překryjeme tenkou vrstvou např. SynCare Nicreame krémem.

Ochrana před sluncem
V horkých dnech postačí expozice slunci 5 až 10 minut a kůže začíná reagovat. Proto zvýšíme ochranu před UV zářením. Od SynCare doporučujeme i u snědších fototypů č. III a IV SynCare SUN Protect SPF 20. U světlých fototypů I a II používáme SynCare SUN Protect SPF 30. U dětí do 12 let a u osob po AHA peelingu, dermarollingu, zákrocích laserem nebo IPL, případně po dermatochirurgickém ošetření vždy nanášíme maximální ochranu SynCare Zinci SUN SPF 50+. Nezapomínejte - účinné filtrační množství jsou 2 mg/cm2. To znamená spotřebu přibližně 32g na celou pokožku dospělého člověka. Balení 75 ml tak vystačí na dvě natření celého těla. Tato zásada je společná pro všechny opalovací přípravky na trhu.

Ošetření po spálení pokožky
Nadměrná expozice slunci vyvolává zarudnutí kůže – tzv. solární erytém. Jedná se o neinfekční zánět označený jako solární dermatitida. Fototyp I reaguje nejintenzivněji a nejrychleji. Fototyp V rychle hnědne, ale přesto i u něj vzniká začervenání, které je však překryté intenzivní pigmentací. Na zarudlá místa bezprostředně po opalování naneseme SynCare BALNEO WELLNESS Tělový balzám a dle potřeby aplikaci opakujeme i více krát denně. Pokud je zarudnutí velmi intenzivní, je možné kombinovat SynCare Gel s olivovým olejem s Tělovým balzámem. V salonní péči můžeme nanést na spálená místa SynCare Arctic cool chladivou masku nebo SynCare 100% Pure Collagen masku. Před aplikací obou přípravků pleť dokonale zvlhčíme SynCare Hydrogenia biominerální vodou ve spreji.

Rozdíly mezi bio potravinami a bio kosmetikou

Na stránkách Zpravodaje jsme se bio kosmetikou zabývali nezčíselněkrát. Přesto pokládáme tuto tématiku za stále aktuální. Český trh kosmetických přípravků je silně konkurenční a jakákoli "výhoda" představuje jak marketingový, tak odborný potenciál. Umění správně nabídnout a vysvětlit, co je bio, je důležité nejen pro prodej, ale především pro důvěru mezi kosmetičkou, potažmo lékárnou a klientem.

Historie ekologického zemědělství
Bio potraviny nejsou pojmem, který se objevil v posledním desetiletí. Pravdou je, že těsně před 1. světovou válkou, někdy kolem roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovat způsoby ekologického zemědělství. Spolu s jeho ženou, která se zabývala fyziologií rostlin, vypracovali zásady ekologického zemědělství, které knižně vydali na počátku 40. let minulého století pod názvem An Agricultural Testament. Jednalo se o první, skutečně vědecké dílo, které stanovilo zásady pro ekologické zemědělství a výrobu bio potravin, platící dosud.
Konec 2. světové války znamenal pro lidstvo nový úkol - zajistit dostatečné množství potravin pro národy, které dosud trpěly válečnými strastmi. K tomu se hlásil o svoje nároky nově vznikající, tak zvaný třetí - rozvojový svět. V relativně krátkém časovém úseku bylo třeba zlepšit úroveň výživy téměř miliardy lidí. Jak se později vyjádřil americký biolog M. Paul: "Na ekologii prostě nebyl čas". Z USA se šířila tzv. zelená revoluce, která hlásala použití nových postupů a látek, které vedly k zvýšení výnosů. Byl to čas DDT a masivního využívání chemických hnojiv. Avšak již v té době existovala v Británii první organizace pro ekologické zemědělství - Soil Association. Zásadním krokem při sjednocení pravidel pro ekologické zemědělství byl vznik Mezinárodní organizace ekologického zemědělství IFOAM v roce 1972. Na jejím základě začaly vznikat národní dobrovolné certifikační instituce, které udělují značky bio potravinám a bio produktům a kontrolují dodržování závazných standardů. V posledních dvaceti letech vznikla rovněž série zákonů o ekologickém zemědělství, které s touto certifikací počítají a v budoucnu se předpokládá další zpřísnění pravidel.

Bio potraviny
Výrobce bio potraviny v ČR musí splňovat podmínky, které jsou dány Zákonem 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a nařízením Rady (ES) č. 834/2007 o ekologické produkci a označovaní ekologických produktů. Producenti bio potravin podstupují přísnou vstupní kontrolu, která se týká např. využívání hnojiv, způsobu obdělávání půdy nebo ustájení a porážky zvířat. Po úspěšné certifikaci obdrží právo umístit v označení výrobku chráněnou značku bio potraviny. Následně jsou pravidelně kontrolováni, zda dodržují zákonná nařízení pro ekologické zemědělství. Pokud výrobce neoprávněně přidělí potravině označení bio nebo "z ekologického zemědělství", může dostat až milionové pokuty. Konkrétní pravidla platí také pro prodej bio potravin, které musí být viditelně odděleny od jiných potravin.

Certifikace bio kosmetiky
Zatímco bio označení na potravině je možné jen na základě splnění podmínek daných zákonem a při platnosti časově omezeného certifikátu, použití označení bio, přírodní nebo ekologický u kosmetiky není zákonem regulováno.
Každý výrobce může dle vlastní úvahy uvést na etiketu kosmetického přípravku označení "bio" nebo kupříkladu "přírodní". To je pro zákazníky matoucí. Proto vedl tlak některých výrobců kosmetiky k tomu, že byly ustaveny nezávislé certifikační programy pro přírodní a bio kosmetiku. Taková kosmetika podléhá podobným pravidlům, jaké mají bio potraviny, a jejich výrobci jsou pravidelně kontrolováni, zda tato pravidla dodržují.

Vždy se podívejte, zda bio kosmetika má přidělenu ochranou certifikační značku, a zjistěte si, co tato značka znamená.
Někdy si výrobce vytvoří vlastní značku bio kosmetiky, vlastní standardy a sám sebe kontroluje. To je proti všem pravidlům bio certifikace. Certifikaci musí provést nezávislá odborná kontrolní autorita, která nemá k výrobci žádnou vazbu.
V ČR se nejčastěji setkáte s kosmetikou kontrolovanou například těmito renomovanými kontrolními organizacemi: KEZ (ČR), BDIH (Německo), ECOCERT (Francie) nebo Soil Association (Velká Británie).

SynCare Maska zklidňující
Zima je obdobím, kdy se setkáváme se zvýšenou citlivostí pleti. Současně je časem, kdy ženy i muži vyhledávají profesionální kosmetické ošetření častěji. To je dáno redukovanou možností jiných aktivit v zimě, ale často také plesovou sezónou. Ženy i muži chtějí vidět výsledky ihned, avšak riziko citlivosti pleti omezuje možnosti speciální péče.

Maska zklidňující jako krém pro večerní ošetření pleti
Krémové masky se obecně podobají krémům. Bývají hutnější a mohou v některých případech obsahovat větší množství účinných látek. Krémové masky zpravidla neobsahují UV filtr.
Značnou výhodu použití SynCare Masky zklidňující jako krému pro závěrečné ošetření pleti je skutečnost, že přípravek má bohatou lipidovou strukturu, kterou mu propůjčují jádrový meruňkový a klíčkový olej. Proto je maska jako závěrečný krém vhodná v situacích, kdy ošetřujeme suchou a současně citlivou pleť a teploty se blíží nule, ale ještě nemrzne. Tehdy maska poskytuje nejen vynikající ochranu, ale také, díky přítomnosti ušlechtilých rostlinných olejů a bisabololu, intenzivní výživu.

SynCare Maska zklidňující pro závěrečné salonní ošetření: Pro využití masky na závěr ošetření na místo krému platí důležitá podmínka. Protože maska neobsahuje UV filtr, musí být zaručeno, že klientka se nebude bezprostředně po ošetření vystavovat zvýšeně delší dobu slunečnímu záření. V zimě, v časném jaru a po větší část podzimu je tato podmínka téměř vždy splněna.
V letním období doporučujeme použití Masky zklidňující jako krému v případě pozdně odpoledního nebo večerního salonního ošetření.

Jaký je vztah mezi heřmánkem a bisabololem?
Heřmánek je v kosmetice známý jako účinná bylina, ale také jako zdroj mnoha alergických reakcí. Bisabolol je jednou ze složek heřmánkové silice, která s heřmánkovými alergeny nemá nic společného. Naopak, alfa-bisabolol má prokázané zklidňující účinky, podporuje proces hojení pokožky, působí antibakteriálně a dokonce má specifické protinádorové vlastnosti.

SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová tobolky

Základní popis: Kolagen & kyselina hyaluronová – dermonutraceutikum, doplněk stravy přináší pleti nezbytnou vnitřní výživu. Doplňky stravy jsou dnes již běžnou součástí komplexní kosmetické péče. Pro zdraví pleti je nezbytná vnitřní i vnější výživa. Kosmetické přípravky doplňují vyvážené výživné látky především do povrchových vrstev pokožky. Výživa hlubších oddílů kůže by měla být vhodně zajištěna také nutričními suplementy - doplňky stravy. Kolagen je hlavní stavební bílkovinou kůže, které propůjčuje vzhled, činí ji elastickou a dostatečně odolnou. Kyselina hyaluronová má mimořádnou schopnost poutat vodu v kůži. Spolu s kolagenem je její optimální zastoupení nezbytné pro žádoucí plnost pleti a udržení přirozených regeneračních procesů, včetně podpory tvorby nejpočetnějších buněk kůže - fibroblastů a keratinocytů.
Účinek přípravku: Přípravek je vhodný pro dlouhodobé udržování optimální hydratace a přirozeného napnutí pokožky, a to nejlépe v kombinaci s přípravky se 100% kyselinou hyaluronovou řady SynCare.
Charakter přípravku: Želatinové tobolky s hydrolyzovaným kolagenem se snadnější absorpcí ve střevech (molekulová hmotnost 5 kDa) a s čistou kyselinou hyaluronovou - nejedná se o její sodnou sůl.

Dávkování: 1 tobolku denně zapijte nejméně 200 ml neslazené pitné nebo neslazené minerální vody.
Balení: 60 želatinových tobolek o celkové hmotnosti 34,2 g

Účinné látky: hydrolyzovaný kolagen se snadnější absorpcí ze střev díky nízké molekulové hmotnosti 5 kDa - regenerační a hydratační vlastnosti;
kyselina hyaluronová - hydratační vlastnosti

 

Molekulová hmotnost kolagenu a její vliv na vstřebatelnost kolagenu v doplňcích stravy
Kolagen ze stravy přijímáme zpravidla jako relativně "těžkou" makromolekulu v řádech stovek kilodaltonů. Vědecké studie opakovaně prokázaly, že pro rychlejší a komplexnější vstřebatelnost je vhodnější kolagen "upravit" hydrolýzou na menší části o hmotnosti desítek kilodaltonů. I proto se v moderních doplňcích stravy používají.

 

Které přípravky jsou vhodné ke kombinaci s doplňkem stravy SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum
Pro kombinace kosmetiky s doplňkem stravy SynCare Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum neplatí žádná omezení. Vhodným výběrem kosmetických přípravků však lze dosáhnout zvýšení celkového vzájemného účinku.
Kolagen & kyselina hyaluronová - dermonutraceutikum příznivě ovlivňuje především vnitřní hydrataci kůže, tj. ve škáře, zatímco kolagen a kyselina hyaluronová z kosmetiky podporují vázání vlhkosti v povrchové části pokožky - v rohové vrstvě. Z uvedených důvodů doporučujeme pro kombinaci především kosmetické přípravky kosmetiky SynCare řady se 100% kyselinou hyaluronovou a hydratační kosmetiku s kolagenem. Z kolagenových sér je to zejména: SynCare Micro Ampoules Cellular HydratingSynCare Sérum mořské liftingovéSynCare Micro Ampoules Longevity Maris Collagen.

 

Kolagen nejen v doplňcích stravy
Kolagen zní stále jako zázračné slovo, které má pověst téměř všemocné látky pro výživu kůže nebo kloubů. Když se v druhé polovině 60. let začal využívat do doplňků stravy, nabyl popularity sice žádané, ale nepříjemně páchnoucí látky. Trvalo více jak třicet let, než získal současnou kvalitu.
Dnes je již většina kolagenů speciálně čištěna a deodorizována. Ve vysoce čistém stavu je dnes obtížné rozeznat, zda se jedná o kolagen hovězí, vepřový nebo rybí. Kolagen dokáží dnes produkovat i bakterie díky pokroku v biotechnologiích.

Kolagen pro výživu není shodný s kolagenem pro kosmetiku
Kolagen je základní strukturní (fibrilární vláknitou) bílkovinou nejen lidského organizmu. Jako každá bílkovina je jeho skelet tvořen aminokyselinami. Právě odlišností v zastoupení aminokyselin vznikají jednotlivé typy kolagenů jak v rámci jednoho druhu (např. člověk), tak u druhů jiných.
Zatímco pro kosmetické účely není rozdílnost kolagenů významná, při výživě hraje podstatnou roli. Proto se pro výživu člověka zpravidla využívá kolagen hydrolyzovaný na menší části. Ty se snadněji vstřebávají ze střev do organizmu, čímž se zvyšuje šance, že dodané částice kolagenu budou využity například pro výživu kloubů nebo vnitřní výživu kůže.

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky