Naše tipy na vhodnou kosmetiku

Kuperóza - problém, který nemá rád slunce

Kuperóza je v obličeji spojena s rozšířenými cévkami a představuje kosmetický problém, který, pokud se neřeší, může vyústit v zánět kůže - dermatitidu, který označujeme jako rosaceu. Jedná se o stav, který musí řešit kožní lékař a často trvá celoživotně. Přitom stačí na počátku objevení se prvních příznaků - kuperózy, dodržovat režimová opatření a věnovat se pečlivě potřebám své pleti.

Přípravky dermokosmetiky SynCare pro ošetření kuperózy
Čištění a adstringentní péče
cíl: šetrné čištění + adstringentní péče stahující cévky
Čisticí emulze Lacrima
Pleťové tonikum hydratační 
Sérum adstringentní

Speciální péče při kuperóze
cíl: stažení cévek + zlepšení toku krve + zklidnění
Decongenesia sérum nebo Micro Ampoules Venectine
Mořská alginátová maska proti zčervenání CPK BIO

Domácí péče
cíl: fotoprotekce + stažení cévek + zlepšení toku krve
Decongenesia krém, SUN PROTECT SPF 20

Co je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, při kterém jsou na ni patrné drobné rozšířené cévky často tvořící typické shluky. Cévky nemizí, naopak, kresba se s časem zvýrazňuje a rozšiřuje. Tento stav označujeme jako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, které předchází řada stádií. Na osobách postižených kuperózou si všimneme především nápadného zarudnutí, zejména v oblasti tváří. Při bližším pohledu vidíme mnoho drobných rozšířených cévek a často mírný otok. Postupně se stav může zhoršovat, cévky jsou patrné i na jiných místech obličeje, také na krku a dekoltu a projev postupně přechází do kožní choroby - rasacei neboli dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťují zpravidla žádné subjektivní potíže.

Vývoj kuperózy
Postižený si zpočátku všimne výraznějšího zarudnutí obličeje - například při náhlé změně teploty, které mizí za stále delší dobu až se stane trvalé. Postupně se zvýrazňují drobné kožní cévky a objevuje se typický rumělec tváří. Tento stav zpravidla přechází v průběhu několika let v rosaceu, pokud není aktivně řešený.

Co se děje v kůži při kuperóze
Prvotně se jedná o postižení drobných cév ve škáře a blízkém podkoží. Cévky praskají nebo se rozšiřují, vznikají tzv. teleangiektázie, je porušen kontinuální tok krve a s ním i celý imunometabolický stav příslušného okrsku kůže. Pokud tento stav trvá delší dobu, nastává porucha bariérové funkce kůže a narušení mikrobiální rovnováhy. Pomnoží se některé mikroorganizmy, což vede k projevům zánětu kůže a dalšímu stádiu postižení - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Jak kuperóza, tak rosacea jsou významně ovlivnitelné naším chováním. Součástí terapie - ať již v salonu nebo u těžších stádií v ordinaci dermatologa, je poučení o vhodné fotoprotekci. Opalování se jednoznačně nedoporučuje, jelikož ve všech případech kuperózu zhoršuje a vede nezadržitelně k přechodu do rosacei.
Strava - vyhýbáme se prokrvujícím potravinám a nápojům, jakými jsou káva, alkohol, horké nápoje, ostré koření nebo silně aromatické potraviny.
Klimatické podmínky - nepříznivě působí náhlé změny teplot nebo chemické vlivy. Ohroženi jsou především pracovníci mrazíren, kuchařky, kadeřnice nebo manikérky.
Stres - především trvalý stres představuje rizikový faktor.
Nevhodná kosmetika - nedoporučujeme ošetření přípravky s obsahem etanolu nad 3%, intenzivní čisticí kúry, mechanický peeling nebo koncentrované silice.
Vrozené faktory - častěji jsou postiženy ženy, rizikovější je světlejší pleť. Roli hrají i dědičné dispozice.

Proč je důležité o pleť s kuperózou od počátku správně pečovat
Uvedli jsme, že nevhodně ošetřovaná kuperóza zpravidla přechází do rosacei, tj. zánětu kůže, který je nutné řešit cílenou léčbou, která si většinou vyžádá antibiotika. Sklon ke kuperóze nebo rosacei vyléčit nedokážeme, avšak vhodnou kosmetickou péčí, režimovými opatřeními a důslednou fotoprotekcí můžeme postup kuperózy a rosacei významně zpomalit nebo zcela zastavit.

Šetrné čištění pleti speciálními přípravky SynCare

Dermo a bio kosmetika SynCare se cíleně zaměřuje i na problémové stavy pleti, jakými jsou například citlivá pleť, velmi suchá pleť nebo pleť s akné. Zkušenosti ukazují, že tyto typy pletí vyžadují nejen speciální typy krémů nebo sér, ale také jiný přístup k odlíčení a čištění pokožky. Micelární vody představují moderní kosmetiku, která nezatěžuje pleť nadbytečnými složkami, a přitom plní funkci čisticí a částečně i odličovací díky přítomnosti mikroskopických micel s mycím účinkem.

Micelární čisticí voda s kyselinou hyaluronovou je určena především pro typy sušší pleti, která má sklon k citlivosti. Je vhodná také pro kategorie pokožky +35.

Micelární tonikum anti-akné ocení klienti, kteří mají sklon k silnější akné, ale nechtějí zatěžovat pleť nadměrně silnými čisticími přípravky. V micelách je navíc uzavřený extrakt ostropestřce, který reguluje kožní mikroflóru.

Čisticí emulze je zvláště šetrným typem micelárního čisticího přípravku pro velmi citlivou pleť, v kterém micely betainu vznikají až po protřepání.

Micelární odličovač očního okolí byl vyvinutý především pro odlíčení voděodolných řasenek, ale oblíbily si ho také ženy s citlivou pletí okolo očí.

SynCare Maska zklidňující
Zima je obdobím, kdy se setkáváme se zvýšenou citlivostí pleti. Současně je časem, kdy ženy i muži vyhledávají profesionální kosmetické ošetření častěji. To je dáno redukovanou možností jiných aktivit v zimě, ale často také plesovou sezónou. Ženy i muži chtějí vidět výsledky ihned, avšak riziko citlivosti pleti omezuje možnosti speciální péče.

Maska zklidňující jako krém pro večerní ošetření pleti
Krémové masky se obecně podobají krémům. Bývají hutnější a mohou v některých případech obsahovat větší množství účinných látek. Krémové masky zpravidla neobsahují UV filtr.
Značnou výhodu použití SynCare Masky zklidňující jako krému pro závěrečné ošetření pleti je skutečnost, že přípravek má bohatou lipidovou strukturu, kterou mu propůjčují jádrový meruňkový a klíčkový olej. Proto je maska jako závěrečný krém vhodná v situacích, kdy ošetřujeme suchou a současně citlivou pleť a teploty se blíží nule, ale ještě nemrzne. Tehdy maska poskytuje nejen vynikající ochranu, ale také, díky přítomnosti ušlechtilých rostlinných olejů a bisabololu, intenzivní výživu.

SynCare Maska zklidňující pro závěrečné salonní ošetření: Pro využití masky na závěr ošetření na místo krému platí důležitá podmínka. Protože maska neobsahuje UV filtr, musí být zaručeno, že klientka se nebude bezprostředně po ošetření vystavovat zvýšeně delší dobu slunečnímu záření. V zimě, v časném jaru a po větší část podzimu je tato podmínka téměř vždy splněna.
V letním období doporučujeme použití Masky zklidňující jako krému v případě pozdně odpoledního nebo večerního salonního ošetření.

Jaký je vztah mezi heřmánkem a bisabololem?
Heřmánek je v kosmetice známý jako účinná bylina, ale také jako zdroj mnoha alergických reakcí. Bisabolol je jednou ze složek heřmánkové silice, která s heřmánkovými alergeny nemá nic společného. Naopak, alfa-bisabolol má prokázané zklidňující účinky, podporuje proces hojení pokožky, působí antibakteriálně a dokonce má specifické protinádorové vlastnosti.

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky