Naše tipy na vhodnou kosmetiku

Šampon s aktivními barevnými pigmenty

COLOR ŠAMPON - zlatý, stříbrný, červený, hnědý, měděný

Jemné mytí a péče s aktivními pigmenty a pantenolem. Color šampon chrání při každém mytí barvu vlasů před vyblednutím, které způsobuje sluneční záření. Aktivní barevné pigmenty oživují intenzitu barvy a hydratační komplex s pantenolem chrání vlasy před negativními vlivy.

Posílení barevného efektu. Již během mycího procesu se do vlasů dostane čerstvý barevný pigment. Tím dochází nejen k prodloužení barevného efektu, ale také intenzity, jasu a hloubky barvy vlasů.

Jednoduché použití - silný účinek! Šampon zpěňte na mokrých vlasech. Pro lepší barevný efekt jej nechte cca 5-10 min. působit. Poté důkladně opláchněte.

Kosmetické tipy Alcina

Trpí Vaše ruce v zimně? Naneste na ně extra porci Balzámu na ruce, navlékněte bavlněné rukavice a nechejte působit přes noc, nebo alespoň u televize. Výsledek vás mile překvapí.

Poznáváme kosmetické suroviny - kyselina hyaluronová

Ještě počátkem 90. let minulého století bylo možné spočítat přípravky s kyselinou hyaluronovou na prstech jedné ruky. I když její pozitivní vlastnosti byly dostatečně známy, obliba se radikálně zvýšila v okamžiku, kdy se přestala vyrábět ze živočišných tkání. Dnes je prakticky výlučně získávána biofermentací. To vedlo k výraznému vzestupu zájmu o kyselinu hyaluronovou v kosmetice.

I když má v názvu „kyselina“, jedná se v čisté podobě o bílou pevnou látku, která je zpravidla dodávána v podobě bílého prášku. Relativně dobře se rozpouští ve vodě a vytváří hustý gel již při koncentraci 2%. Proto, když někdo tvrdí, že kosmetický přípravek je čistá kyselina hyaluronová, a přitom je tekutý nebo gelový, nemůže mluvit pravdu.

Z chemického hlediska se jedná o polysacharid s atomem dusíku v postranním řetězci a patří do velké skupiny glykosaminoglykanů. Látka má mimořádný význam pro vlastnosti kůže, zejména její druhé vazivové vrstvy - škáry. Ze všech látek v ní obsažených má nejlepší hydratační účinky. Poutá až tisíckrát více hmotnosti vody, než sama váží. Reguluje i mechanizmus hojení a dokáže napravovat strukturu kůže poškozené zánětem - například po opalování.

Sodná sůl kyseliny hyaluronové (INCI: Sodium Hyaluronate) - hydratační a funkční složka.

Co je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, při kterém jsou na ni patrné drobné rozšířené cévky často tvořící typické shluky. Cévky nemizí, naopak, kresba se s časem zvýrazňuje a rozšiřuje. Tento stav označujeme jako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, které předchází řada stádií. Na osobách postižených kuperózou si všimneme především nápadného zarudnutí, zejména v oblasti tváří. Při bližším pohledu vidíme mnoho drobných rozšířených cévek a často mírný otok. Postupně se stav může zhoršovat, cévky jsou patrné i na jiných místech obličeje, také na krku a dekoltu a projev postupně přechází do kožní choroby - rasacei neboli dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťují zpravidla žádné subjektivní potíže.

Vývoj kuperózy
Postižený si zpočátku všimne výraznějšího zarudnutí obličeje - například při náhlé změně teploty, které mizí za stále delší dobu až se stane trvalé. Postupně se zvýrazňují drobné kožní cévky a objevuje se typický rumělec tváří. Tento stav zpravidla přechází v průběhu několika let v rosaceu, pokud není aktivně řešený.

Co se děje v kůži při kuperóze
Prvotně se jedná o postižení drobných cév ve škáře a blízkém podkoží. Cévky praskají nebo se rozšiřují, vznikají tzv. teleangiektázie, je porušen kontinuální tok krve a s ním i celý imunometabolický stav příslušného okrsku kůže. Pokud tento stav trvá delší dobu, nastává porucha bariérové funkce kůže a narušení mikrobiální rovnováhy. Pomnoží se některé mikroorganizmy, což vede k projevům zánětu kůže a dalšímu stádiu postižení - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Jak kuperóza, tak rosacea jsou významně ovlivnitelné naším chováním. Součástí terapie - ať již v salonu nebo u těžších stádií v ordinaci dermatologa, je poučení o vhodné fotoprotekci. Opalování se jednoznačně nedoporučuje, jelikož ve všech případech kuperózu zhoršuje a vede nezadržitelně k přechodu do rosacei.
Strava - vyhýbáme se prokrvujícím potravinám a nápojům, jakými jsou káva, alkohol, horké nápoje, ostré koření nebo silně aromatické potraviny.
Klimatické podmínky - nepříznivě působí náhlé změny teplot nebo chemické vlivy. Ohroženi jsou především pracovníci mrazíren, kuchařky, kadeřnice nebo manikérky.
Stres - především trvalý stres představuje rizikový faktor.
Nevhodná kosmetika - nedoporučujeme ošetření přípravky s obsahem etanolu nad 3%, intenzivní čisticí kúry, mechanický peeling nebo koncentrované silice.
Vrozené faktory - častěji jsou postiženy ženy, rizikovější je světlejší pleť. Roli hrají i dědičné dispozice.

Proč je důležité o pleť s kuperózou od počátku správně pečovat
Uvedli jsme, že nevhodně ošetřovaná kuperóza zpravidla přechází do rosacei, tj. zánětu kůže, který je nutné řešit cílenou léčbou, která si většinou vyžádá antibiotika. Sklon ke kuperóze nebo rosacei vyléčit nedokážeme, avšak vhodnou kosmetickou péčí, režimovými opatřeními a důslednou fotoprotekcí můžeme postup kuperózy a rosacei významně zpomalit nebo zcela zastavit.

Všechny tipy na vhodný nákup kosmetiky