Anatomie a fyziologie ruky

Ruka z anatomického hlediska začíná ramenním kloubem a končí posledními články prstů. Paže je tvořena kostí pažní, která je kryta svaly, z nichž nejvýznamnější jsou deltový, dvouhlavý a trojhlavý. Předloktí se skládá z kosti vřetenní a loketní. Z významných svalů jmenujme svaly natahující a ohýbající prsty. Předloktí přechází zápěstím ve vlastní ruku. Samotné zápěstí je tvořené dvěma řadami kůstek, tvořících složitý složený kloub. Druhá komunikuje se záprstními kůstkami, které z velké části tvoří dlaň a hřbet. Ruka je zakončena třemi (u palce dvěma) články prstů. Celá ruka je důležitým orgánem pro manuální činnost, včetně pohybu u malých dětí. V kůži dlaně i prstů jsou nervová zakončení pro vnímání teploty, hmatu a bolesti. Poslední článek prstů je na zádové (dorzální) straně zakončen silně zrohovatělým kožním pomocným epitelem, který se nazývá nehet.

Nezbytná péče o ruce - obličej, krk a ruce přibližně po lokty jsou nejčastěji vystaveny nepříznivým vlivům okolí. Proto je nezbytné pečovat o pokožku rukou stejně pravidelně, jako se staráme o pleť obličeje. Kůže rukou stárne rychleji než obličeje. To je dáno větším zatížením v průběhu života, především chemickými látkami, se kterými přichází do kontaktu.

Podmínky, které negativně působí na kůži rukou - sluneční záření – kůže rukou se může spálit stejně jako jiná místa kůže na těle. Častěji zde vznikají ,,stařecké“ skvrny a některé typy rakoviny kůže. Velmi nepříznivě působí na kůži mycí prostředky, které ji vysušují, včetně nehtů. Zvláštní péči vyžadují ruce v zimě. Důležitá je opakovaná denní aplikace ochranných a výživných krémů, které kůži vyživují, ale také ji chrání před chladem.