Sluneční záření
Zejména složky UVA a UVB - průkazně podporují vznik některých typů rakoviny kůže. Lékařská věda se kloní k závěru, že rizika plynoucí z nadměrného slunění převažují nad některými pozitivními účinky opalování.
Které záření je nebezpečnější - UVA nebo UVB?
Nelze jednoznačně říci, které záření je nebezpečnější. UVA záření lépe proniká do kůže, narušuje tvorbu kolagenu a tím přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti. UVB záření má vyšší energii než UVA a proto má větší vliv např. na spálení pokožky. Oba typy UVA i UVB se mohou podílet na vzniku zhoubných kožních nádorů, i když u UVB je vliv výraznější.
Společné nežádoucí účinky UVA a UVB
krátkodobé: spálení, lomivost vlasů a nehtů, olupování pokožky
dlouhodobé: snížení imunity, poškození zraku, karcinogeneze
Kožní melanom - onemocnění, kterému lze předcházet důslednou fotoprotekcí a pravidelnými prohlídkami
Mezi nejčastěji se vyskytující zhoubné kožní nádory řadíme bazaliom, spinaliom a melanom. Z uvedených nádorů je nejzávažnější melanom. Nejvyšší riziko pro tento typ nádoru mají lidé s fototypem I. Používání vysokých UV faktorů ochrany pokožky je u fototypu I nezbytné. U všech evropských fototypů (I.-IV.) je vhodná pravidelná každoroční kontrola kůže dermatologem. V České republice existují specializovaná pracoviště zajišťující odbornou diagnostiku kůže. Proto je vhodné poradit se při sebemenším podezření se svým praktickým nebo kožním lékařem.
Přípravky pro ochranu před UV zářením se dle doporučení Evropské unie 2006/647/ES dělí do kategorií: nízká ochrana do SPF 10, střední ochrana do SPF 25, vysoká ochrana do SPF 50 a velmi vysoká ochrana nad SPF 50. Pokožka dětí je na rozdíl od dospělých osob tenčí a její rohová vrstva snadněji propouští UV záření. Proto se děti snadněji spálí, ale také rychleji hnědnou. Spálení pokožky v dětství může později vést ke vzniku rakoviny kůže. Nedoporučuje se opalování dětí do 2 let, ale i v pozdějším věku je nezbytné používat vysoké UV faktory nejlépe fyzikální povahy. Dětský organismus je citlivější i na tepelnou zátěž sluncem. Při nebezpečí úžehu (z přímého slunečního svitu) a úpalu (z tepla) chráníme dítě pobytem ve stínu, nejlépe s mírným vánkem a přísunem dostatku tekutin. Při teplotách nad 25°C je nevhodný pobyt dítěte na přímém slunci mezi 11-14 hodinou a doporučujeme zůstat v chladnějších prostorách budov.
Co je UV faktor ochranných přípravků (SPF) a proč je důležité znát UVA stupeň ochrany (PPD)
SPF (Sun Protecting Factor) udává, kolikrát více vydrží po aplikaci ochranného krému Vaše pleť na slunci bez opálení o proti stavu bez natření. Příklad: vydrží-li Vaše pokožka bez spálení v létě maximálně 5 minut (fototyp I), pokud se natřete krémem s SPF 10, bude Vaše pleť chráněna 5x10 = 50 minut. Faktor ochrany UVA se označuje jako PPD. Všechny moderní přípravky mají PPD změřeno.
SUN PROTECT a ZINCI SUN SynCare - bezpečná fotoprotekce i pro Vaše děti
Řada SUN PROTECT je tvořena voděodolnou emulzí výhradně na bázi fyzikálních filtrů. Přípravky jsou vhodné i pro citlivou pleť dětí. ZINCI SUN 50+ je rovněž voděodolný a je určen pro speciální fotoprotekci UV-senzitivní pleti se sklonem k hyperpigmentacím, dále pro úplnou ochranu dětské pleti a pro direktní UVA+UVB ochranu pokožky po dermokosmetických zákrocích typu AHA peelingu.